×
Zakwalifikuj do grupy Excel lub Google Sheets Zakwalifikuj do grupy VBA Dobierz tematy Excel lub Google Sheets Dobierz tematy VBA Testy Inne usługi

Arkusze kalkulacyjne- chleb powszedni każdej korporacji

Lider wśród programów biurowych

Prawie zawsze w trakcie procesu rekrutacji padną pytania o znajomość programu Excel.

Jak powszechnie wiadomo arkusz kalkulacyjny to jeden z najbardziej przydatnych typów programów w naszym obszarze zawodowym. Odpowiednie rozeznanie daje nam mnóstwo możliwości, a zaś jego braki wiążą się z dosyć uciążliwymi konsekwencjami. Jeśli mowa o obróbce danych Excel to zdecydowanie numer jeden pozostawiający konkurencje daleko w tyle

Korzyści z umiejętnego korzystania z programu

Powszechnie mówi się, że jest to program, w którego kompetencjach leży coś więcej niż tworzenie arkuszy. Służy przede wszystkim do rozwiązywania problemów. Do jego zalet zaliczamy intuicyjność i schematyczność w działaniach mających na celu zaoszczędzenie naszego czasu i nerwów. Warto wspomnieć o tym, że kiedy potrzebujemy archiwizować pewne dane, czy liczby w skali dnia, miesiąca , roku itd. to zdecydowanie nie ma sobie równych.

Odpowiednie formuły dadzą nam od groma ułatwień. Przede wszystkim trafność naszych obliczeń będzie znacznie większa niż w sytuacji, w której użylibyśmy kalkulatora, a to jak wiele czasu zyskujemy jest wręcz niewyobrażalne. Kolejną kwestią jest uniwersalność Większość firm na co dzień korzysta z rozwiązań bazujących na arkuszach kalkulacyjnych, co niewątpliwie pozwala na obsługę tych samych projektów na różnych komputerach.

Zastosowanie w środowisku zawodowym

Excel wykorzystywany jest w większości branżach oferujących prace takich jak: marketingowa, finansowa, sprzedaży, developerska, czy nawet filmowa. Na całym świecie obsługa tego programu stała się niezbędną umiejętnością.

Oddziały większości międzynarodowych korporacji znajdują się w Warszawie oraz większych miastach Polski. W trakcie rekrutacji na pewno będzie potrzebna znajomość narzędzi analitycznych takich jak tabele analityczne, sumy częściowy, czy konsolidacja , a tak umiejętność wykorzystania funkcji wyszukaj pionowo, czy choćby jeżeli.

Działania, które najwcześniej powtarzają się, jeżeli mowa o wymaganych umiejętnościach w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to:

  • Gromadzenie danych tekstowych- pozwala na pogodzenie ze sobą danych z różnych zasobów, jednocześnie dając możliwość odniesienia wielu zagadnień do jednego podmiotu.
  • Umiejętność tworzenia korespondencji seryjnej- przy użyciu elementów VBA dla programu istnieje możliwość wykreowania korespondencji seryjnej. W głównej mierze wykorzystuje się to do automatycznego uzupełniania treści dokumentów takich jak umowy, certyfikaty itp. oraz personalizacji treści e-mail skierowanej do danej grupy odbiorców.
  • Wykorzystanie innych programów z pakietu Office- jako, że wszystkie te programy są ze sobą kompatybilne bezproblemowo jest się w stanie połączyć czynności wykonywane w Excelu z Outlookiem (w kwestii korespondencji mailowej), a także Powerpointem (prezentacja danych z arkusza).

Dlaczego warto?

Pomimo tak oczywistych wymagań mało kto umie go na tyle dobrze, żeby czerpać te wszystkie korzyści. Dobra znajomość programu to niepodważany atut, który znacznie zwiększy twoje zarobki ze względu na wyróżnienie swoich zaawansowanych umiejętności. Praca wykonywana przez ciebie stanie się bardziej efektywna i przyjemna, a co za tym idzie znacznie przyspieszysz swój rozwój zawodowy oraz satysfakcje z wykonywanych działań.

Możliwe zagadnienia dla poziomu kompetencji średnio zaawansowanych:

Tematy, narzędzia i najpotrzebniejsze funkcje

  • Wyszukaj.Pionowo z dokładnym wyszukiwaniem
  • Funkcja Jeżeli połączona z Oraz i Lub
  • Adresy mieszane, praca na nazwach i formuły w obiekcie Tabela
  • Dobra znajomość Tabeli Przestawnej
  • Swobodne operacje na danych: Filtrowanie, Sortowanie
  • Tworzenie profesjonalnych systemów ewidencji bazujących na tabelach

Wiedza, a umiejętność zastosowania

Nie tylko chodzi o poznanie funkcji i narzędzi przyspieszających pracę. Cel najważniejszy, to oczywiście umiejętność doboru odpowiedniej funkcji i znalezienie odpowiedniego rozwiązania w sytuacji, która tego wymaga.

Inne informacje Inne

POdstawowe informacje Baza wiedzyLekcje multimedialne  Artykuły

Nowości  Nowości

facebookIco