×
Zakwalifikuj do grupy Excel lub Google Sheets Zakwalifikuj do grupy VBA Dobierz tematy Excel lub Google Sheets Dobierz tematy VBA Testy Inne usługi

Języki programowania wykorzystywane w programach biurowych

Co to jest w kilku słowach?

VBA, a dokładniej Visual Basic for Applications to nic innego jak język programowania wykorzystywany głównie przez Excela, Access, ale też inne programy Microsoft Office. Ogromną zaletą jest jego prostota, szczególnie dla osób, które spełniają dwa warunki:

  • Znają Excela
  • Znają język angielski

Czy jest to język dla każdego śmiertelnika?

Nie trzeba być programistą, żeby używać go na co dzień do prostych czynności ponieważ pewne polecenia można po prostu nagrać za pomocą rejestratora makr.

Do zapoznania się z tym językiem jedyne czego nam potrzeba to zaawansowanej wiedzy na temat Excela, bo nie ma co ukrywać, że wiedza z Excela i VBA są bardzo ściśle powiązane.

Jeśli chcesz go używać do tworzenia aplikacji i rozwiązań, z których będą korzystać inne osoby, to oczywiście zmienia całe podejście do tematu i wymaga oczywiście od Ciebie masy pracy. W tym przypadku naprawdę musisz lubić programować.

Przydatność i korzyści w użytkowaniu

Znając VBA jesteś w stanie tworzyć makra, które zaś automatyzują powtarzalne działania tworząc systemy dzięki temu czas jaki zaoszczędzamy jest wręcz niewyobrażalny, a monotonność wykonywanych tych samych operacji odchodzi w zapomnienie.

Przydaje się między innymi w sytuacjach, kiedy musimy sformatować tekst z ogromną ilością słów, utworzyć tabele uwzględniająca dużą ilość danych, wykonanie regularnych obliczeń na wielu funkcjach statystycznych itd. Ten język programowania dobrze opanowany staje się swego rodzaju asystentem, który pozwala nam na podejmowanie się coraz to kolejnych zadań nie martwiąc się o te poprzednie. W przypadku działań na dużej ilości danych ta umiejętność okazuje się być na wagę złota.

Działania w sferze zawodowej

W dzisiejszych czasach mnóstwo firm szuka osób potrafiących obsługiwać Excela na zaawansowanym poziomie.

W środowisku pracy często spotykamy się z sytuacją, w której czynnik ludzki decyduje o tym, że działania podjęte przez nas w Excelu nie są w stu procentach poprawne. Przy pomocy VBA nie dość, że zyskujemy wspomniany czas to dodatkowo mamy pewność, że nasz program liczy wszystko jak należy i nie mam możliwości, żeby wkradł się tam błąd.

Dzięki takim umiejętnościom jako pracownik jesteś w stanie wspiąć się na wyżyny i robić wszystko znacznie szybciej, lepiej i efektywniej co otwiera przed tobą znacznie większą liczbę perspektyw na rozwój zawodowy.

Podsumowanie

W świecie, w którym coraz częściej wpadamy w sidła monotonii VBA daje nam możliwość na wprowadzanie świeżych pomysłów. Programy, które piszemy wpływają na rozwój mózgu i logicznego myślenia, co daje nam możliwość na szukanie kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań.

Nie potrzebne nam dodatkowe oprogramowania, ponieważ wszystko co potrzebne dostarcza nam Excel i co równie ważne nie musimy znać całego języka VBA, żeby tworzyć różnego rodzaju zastosowania.

Zajęcia z tego języka w całej Polsce, Krakowie i w Warszawie są regularnie organizowane przez naszą firmę w postaci szkoleń otwartych i zamkniętych dla firm, w ich lokalu lub w naszym lokalu

Daty i ewentualna rezerwacja miejsca

Inne informacje Inne

POdstawowe informacje Baza wiedzyLekcje multimedialne  Artykuły

Nowości  Nowości

facebookIco